Kategorie:

Na jakich zasadach można obecnie podróżować do Stanów Zjednoczonych

Avatar
Opublikowane przez Redaktor

Starsze osoby zapewne pamiętają emocje związane ze staraniem się o uzyskanie wizy do USA. Do wizyty u konsula trzeba się było bardzo dobrze przygotować, a i tak nikt nie miał żadnej gwarancji, że takie pozwolenie się otrzyma, bowiem niejednokrotnie zdarzały się odmowy bez słowa wyjaśnienia.

Aktualnie wszystko wygląda zupełnie inaczej. Przed kilku laty Polska spełniła konieczne warunki do tego, aby zostać dopuszczonym do ruchu bezwizowego i od tamtego momentu osoby lecące w celach turystycznych czy medycznych mogą to zrobić w oparciu o procedurę uproszczoną.

W tym celu wymagane będzie wypełnienie formularza esta do stanów. Formularz ten posiada informacje o danych osobowych, cel podróży oraz, co jest ważne, numer paszportu wyposażonego w elektroniczny chip. Koszt zawnioskowania o pozwolenie nie jest wysoki, bowiem wynosi zaledwie 14 dolarów, a otrzymany dokument umożliwia wielokrotny wjazd na teren Stanów przez okres dwóch lat. Po upływie tego czasu należy jeszcze raz złożyć wniosek.

Trzeba pamiętać, że pozwolenie umożliwia wyłącznie wjazd w celach turystycznych lub medycznych. Jeśli ktoś planuje pracować albo się uczyć, to wystąpić powinien o tradycyjną wizę. Ta ścieżka jest także przewidziana dla osób, jakim przydarzyła się odmowa w ESTA, również one muszą się pojawić na wizycie u konsula. Decydując się na podróż pamiętać należy o jednym ważnym szczególe. Obróbka całego formularza i zgoda na wjazd czasami będzie trwać 72 godziny, tak więc należy się za tę formalność odpowiednio wcześnie zabrać.